Aktuálně

Noví organizátoři pomohou památkám

Sedm zájemců o organizování se sjelo minulý víkend na bučovický zámek, aby tady prošli výcvikem VZORného orga. Lektoři je na devíti přednáškách seznámili třeba s první pomocí, financováním akce nebo výběrem lokality. Během bloku věnovaném tvorbě vlastí akce vznikly hned tři víkendovky, které by v nabídce dobrovolnických akcí Hnutí Brontosaurus jistě obstály.

 

Právě heslo VZORný org se stalo mottem akce VZOR 2. gen. Loni v březnu zorganizovala tehdejší koordinátorka Akce Památky Eliška Plotěná první ročník kurzu, který vychází z potřeby Hnutí Brontosaurus o zvyšování kvality akcí a vzdělávání organizátorů. VZOR je určen především organizátorům pracovně-zážitkových akcí na památkových lokalitách, zájemci o ochranu přírody mohou vyrazit na podobný kurz KAP (Kurz Akce Příroda).

Na VZORu se kromě ostřílených organizátorů sešli i nováčci. "Byl to můj první kontakt s Hnutím Brontosaurus. Líbilo se mi, jak byla celá akce zorganizovaná," řekl třeba účastník Jaromír Picka. Ani zkušení organizátoři akcí Hnutí Brontosaurus ale neodjeli s prázdnou. I přes svou různorodost dokázali účastníci vytvořit tým a táhnout za jeden provaz, jak prokázali při jedné z aktivizačních her mezi přednáškami.080

Zkušení lektoři si pro účastníky připravili přednášky o kritériích akcí Hnutí Brontosaurus, harmonogramu přípravy víkendovky i její dramaturgii, výběru lokality, financování a propagaci akcí, neformálním vzdělávání, zážitkové pedagogice a první pomoci. Právě přednáška o zdravovědě a bezpečnosti práce si získala nejvíce sympatií. "Na to, jak moc jsem improvizoval, to myslím dopadlo dobře," zůstal skromný Jenda Kubata, který měl přednášku o první pomoci na starosti.

Výsledkem bloku zaměřeného na tvorbu vlastní víkendovky byly dokonce tři akce, které týmy budoucích organizátorů vytvořily. Pokud budoucí organizátoři dotáhnou své plány do konce, tak se můžeme těšit na víkendovky v klášteře v Albeři v malebném prostředí jižních Čech, záchranné stanici v Jaroměři u Hradce Králové a Uherčicích na Znojemsku.

Na konci akce získali čtyři ze sedmi účastníků osvědčení o absolvování kurzu. Další tři nadějní organizátoři si budou muset na osvědčení ještě chvilku počkat, protože nejsou členy Hnutí Brontosaurus nebo se nikdy nezúčastnili pracovně zážitkové víkendovky. Příští rok se vzdělávací víkendovka nejspíš uskuteční znovu. "Od lednu budou muset hlavní organizátoři víkendovek absolvovat organizátorský kurz Hnutí Brontosaurus. Doufám, že organizátoři nezjistí, že nemůžou dělat akce, a nebudeme je muset odmítat," popsala nové pravidlo koordinátorka Akce Památky Martina Pavelková. Na kurzu by i příští rok ráda udržela komorní atmosféru s osmi až desíti účastníky.

 

Nejbližší akce

  • Víkendovky