Orlík u Humpolce

Umístění

Hrad se nachází v těsné blízkosti města Humpolec v kraji Vysočina. 

054

Kontakt

Adresa: Castrum o.p.s.

Hradská 818

396 01 Humpolec

Tel.: 724 329 191

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

WWW: hrad-orlik.cz

Stručná historie

Hrad z poslední třetiny čtrnáctého stolení získal svůj dnešní název až o tři sta let později. Původní gotická tvrz byla později rozšířena o moderní opevnění a reprezentační prostory v renesančním slohu. Od sedmnáctého stolení, kdy se šlechta přestěhovala na nedaleký Herálec, hrad pustne, vybavení je rozprodáváno a kameny ze zdiva si místní rozebírají na vlastní stavby. Nejvyšší míry dosáhly devastace v devatenáctém století, od roku 1913 zde probíhají konzervační a restaurační práce.

Ubytování a zázemí

Přímo na hradě je domeček, který lze vytopit. V současnosti funguje jako výstava/muzeum. V případě akcí se toto uzavírá pro účely zázemí akce. Je zde záchod a tekoucí voda. Voda je z vrtu a necertifikovaná. Sice jsme s ní nikdy neměli problém, ale občas se vyskytuje fytobakterie a z toho důvodu je vhodnější vodu dovážet z blízkého Vilémova, kde je veřejná kašna s kojeneckou vodou (sudy na vodu jsou na hradě). Od jara 2015 bude k dispozici další vytopitelná místnost (původní strážnice) s velkými kachláky hradní výroby. Na hradě je černá kuchyně s ohništěm včetně roštu, kotlovým hákem včetně kotle a velkou chlebovou pecí (opravdu velkou – sadí se tam cca 20 chlebů naráz a vytopení zabere 6-12 hodin).

Na hradě je trvale umístěn nožní hrnčířský kruh a velká keramická pec (výpal = topení cca 24 hodin, pak týden chladne).

Na hradě je možné v oblasti parkánu postavit stany, které jsou mimo prohlídkovou trasu.

V případě, že dobrovolníci pracují pro hrad, tak jim není účtováno ubytování. Pro zážitkovky je vše na dohodě.

Možnosti vzdělávání

Na hradě je expozice o historii hradu a nálezech v místě. Kastelán je schopen zajistit komentovanou prohlídku hradu. Dále se na hradě vyskytuje velmi často archeolog pan Dragoun, který rovněž rád povídá o historii hradu. Castrum o.p.s. dále provozuje v Humpolci skanzenové stavení Zichpil a udržuje humpolecký Židovský hřbitov.

Kastelán pan Koubek je schopen zajistit i vzdělávání na téma drobné sakrální stavby na Humpolecku a Pelhřimovsku, dále témata spojená s ochranou přírody a krajiny v tomto regionu.

Práce na lokalitě

Práce převážně pro údržbu hradu a jeho okolí. Jedná se zejména o klučení náletů, transport rozličného materiálu, zajištění dřeva, pomoc při stavebních a výkopových pracích.

Po dohodě s archeologem je možné se podílet na vykopávkách.

Po dohodě s kastelánem lze uskutečnit např. opravy naučných stezek v okolí, čištění přírodních lokalit v okolí.

Ideální termín pro akce

Na hradě se vyskytují i Skauti a jiné organizace, dále jsou zde akce přímo hradu. Z tohoto důvodu je třeba se na termínu předem domluvit, ale většinou to nebývá problém. Pracovní akce od jara do podzimu, zážitkovky kdykoliv.

Nejbližší akce

  • Víkendovky