Veltrusy

Umístění

Zámek se nachází v těsné blízkosti stejnojmenné obce, asi 6 kilometrů od Kralup nad Vltavou, ve Středočeském kraji. 086

Kontakt

Adresa: Správa zámku Veltrusy

Ostrov 59

277 46 Veltrusy

Tel.: 315 781 146, 724 348 776

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

WWW: zamek-veltrusy.cz

Popis

Areál začal vznikat v první čtvrtině osmnáctého století na základě potřeby reprezentačního sídla pro rodinu Chotkovu. Hlavní budova ve tvaru válce obklopovala čtyři nižší křídla. Čestný dvůr byl vyzdoben sochami z dílny Matyáše Brauna. V polovině osmnáctého století byly postaveny nové hospodářské budovy mimo obytnou a reprezentační část areálu. Zajímavostí je, že během návštěvy Marie Terezie v roce 1754 zde proběhl první veletrh s použitím katalogů. Po druhé světové válce vznikla na zámku expozice barokní bytové kultury. Areál byl zničen povodněmi v roce 2002.

Ubytování a zázemí

V přísálí a velkém sále přímo na zámku, s kuchyňkou, bez sprchy, toalety společné s návštěvníky. Spí se na mramorové podlaze, takže od země někomu zima, teplota v sále dobrá na jaře i na podzim. V případě větší zámecké akce (svatby, dílny apod.) o víkendu je třeba přísálí i sál úplně vyklidit.

Od konce roku 2014 nové zázemí v rekonstruovaném domě nadlesního u brány parku do Veltrus (750 metrů od zámku). Ubytování v 1 patře s kuchyňkou, zácho

Od konce roku 2014 nové zázemí v rekonstruovaném domě nadlesního u brány parku do Veltrus (750 metrů od zámku). Ubytování v 1 patře s kuchyňkou, záchody a sprchami, jedna místnost pro cca 15 lidí, vedle kuchyňky menší místnost tak pro 6 lidí a možnost dalšího spaní pro cca 12 lidí ve zvýšeném patře pod střechou, všechno dřevěné podlahy. Prostory se ještě to budou v průběhu roku 2015 upravovat.

Možnosti vzdělávání

Odborný výklad o velmi vzácném a českém největším zámeckém parku kastelán či šéf zahradníků. Výstavy zámku - 2014 myslivost a historické kočáry, prohlídka s kastelánem či samostatně. Zámek v rekonstrukci po povodních, plánované otevření v roce 2015 či 2016.

Práce na lokalitě

Nejčastěji práce v zámeckém parku, likvidace náletů, především bezinek. Pomoc v zámeckém zahradnictví, s přípravou výstav a výjimečně i drobné pomocné práce v zámku.

Ideální termín pro akce

Od jara do podzimu

Nejbližší akce

  • Víkendovky